Aby kuchnia była dobrze urządzona – czego się wystrzegać?

Każdemu z nas zależy na pięknej i funkcjonalnej kuchni. Niestety wiele osób popełnia rażące błędy, przez co efekt końcowy zupełnie nie jest zadowalający. Czego się wystrzegać i na co zwracać uwagę, aby nasza kuchnia  była taka jaką sobie zaplanowaliśmy.

Za mało miejsca na przechowywanie rzeczy

Za mało półek i szafek. Dobra kuchnia to taka, w której uda się zmieścić wszystkie potrzebne naczynia, porcelanę i nie tylko. Nie bójmy się instalować dodatkowych szafek na górze, gdyż nie urządzimy dobrze kuchni, jeśli skupimy się tylko na wyglądzie. Przypominamy, kuchnia musi być ładna i funkcjonalna – nie można zatem przesadzać, ani w jedną ani w drugą stronę.

Małe pomieszczenie to jasne kolory

Czego nie lubi każde małe pomieszczenie? Ciemnych kolorów, czyli ciemnych ścian i ciemnych oraz masywnych mebli. Podobnie bardzo źle będziemy czyli się w kuchni, jeśli zamontujemy w niej ciemne i masywne szafki, które po prostu będą przytłaczać, zaciemniać wnętrze oraz optycznie zmniejszać powierzchnie i tak małego pomieszczenia. Wybierajmy raczej meble jasne, mogą być też fronty z wysokim połyskiem. Również jasne ściany nie będą błędem, nie oszukujmy się, w kuchni trzeba sprzątać codziennie.

Oświetlenie w kuchni

Bardzo ważne w kuchni jest oświetlenie. Jeszcze jakiś czas temu instalowano dodatkowe lampki od spodu, najczęściej były to lampy neonowe. Obecnie instaluje się taśmy led oraz inne oświetlenie funkcyjne, które wyraźnie ułatwia pracę. Warto instalować światła nad szafkami oraz pod nimi.

Powierzchnia robocza kuchni

Pamiętajmy również o tym, aby rozmiary szafek a szczególnie blatu był wystarczający. Bardzo często na blacie ustawiamy przedmioty, z których korzystamy bardzo często. Znajduje tam również swoje miejsce mały sprzęt AGD. Jeśli za w czasu nie pomyślimy o wystarczającej powierzchni będziemy mieć nie lada problem, a korzystanie z kuchni w żadnym stopniu nie będzie wygodne.

Typowe pomyłki kuchenne

Chyba w żadnym innym pomieszczeniu tak dużego wzięcia nie mają gniazdka. Wyraźnie to widać w czasie przygotowań do świąt, przyjęć i tym podobnych. Brak gniazdek w kuchni to totalna porażka, gdyż mikrofalówka, kuchenka, piekarnik i lodówka muszą skądś czerpać energię. Nie wspominając o innym sprzęcie.

Nie starajmy się również podążać za wszystkimi trendami, nie wszystkie są warte naśladowania i mogą wnieść tylko niepotrzebne zamieszanie.

I na sam koniec. Postarajmy się tak przewidzieć rozplanowanie szafek w kuchni, aby móc wygodnie rozmieścić położenie talerzy, sztućców, garnków, zlewu kuchenki i innych. Pamiętajmy, kuchnia ma być ładna oraz funkcjonalna, a to tylko część najczęściej popełnianych błędów.

domyzklimatem Author

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *