Jakie powinny być ogrody?

Nie każdy ogród spełnia swoją funkcję, a na pewno nie jest to ogród przed domem babci. Jeśli przyglądaliśmy się temu, to na pewno zauważyliśmy pewną prawidłowość – rośliny posadzone bez składu i ładu, do tego warzywka, może drzewa owocowe, a do tego krzewy małe, średnie i duże. Wszystko tworzy chaos i bałagan, i nawet nie wygląda dobrze. Jakie ogrody powinny być?

Anty przykłady ogrodów

Wspomniana we wstępie kompozycja jest jak kobiece podkolanówki, niezależnie od wieku kobiety, te po prostu wyglądają źle. Podobnie jest z ogrodem tego typu. Obecnie są osoby, które nie nazwą tego ogrodem, gdyż jest to bardziej teren zielony przed domem niż ogród. Ogród w swoim zamyśle ma dać możliwość spędzenia w nim czasu, wypoczynku, relaksu i przyjęcia gości. Jeśli żaden z tych elementów nie jest spełniony, to znak że mamy do czynienia z częścią wizytacyjną, tylko jaką? Coś co było przygotowywane przez „lata”, ale bez składu i ładu, aż się prosi aby to uporządkować, czyli nie spełnia nawet tej roli.

Ogrody takie jakie być powinny

W każdym większym mieście wojewódzkim, gdzie jest większe zagęszczenie zamożnych mieszkańców można spotkać przemyślane kompozycje ogrodnicze. Zauważyliśmy, że ogrody w Lublinie bardzo często projektowane są przez profesjonalne i doświadczone firmy, które potrafią wycisnąć maksimum możliwości. Ogród dzieli się wówczas na dwie części – reprezentacyjna przed domem oraz funkcjonalną za domem. Należy przy tym dobrze przemyśleć przestrzeń funkcjonalną, ponieważ dzięki temu nie będziemy przeklinać tego, że posiadamy ogród i że trzeba koło niego chodzić, ale cieszyć się z faktu, że możemy w nim spędzać czas. Dobrze przemyślany ogród nie będzie pochłaniać dużych środków finansowych, ani czasowych.

W części reprezentacyjnej warto postawić na skalniaki z różnymi kompozycjami kwiatowymi – przebiśniegami, tulipanami,różami, margerytkami czy goździkami. Dobrze przemyślane kompozycje sprawią, że nasz ogród w Lublinie będzie wyróżniał się na tle innych, a do tego będzie mienił się kolorami o każdej porze roku. Błędem jest unikanie kwiatów w ogrodzie, kosztem kolorowych krzewów – te po paru miesiącach zakurzenia już nie będą tak atrakcyjne – poza tym kwiaty to kwiaty.

Stawiamy też na architekturę ogrodową – ścieżki z korka, czy okrąglaków na pewno będą mile widziane. Alejki można również wysypać żwirkiem czy ułożyć kostką. Z racji konieczności przycinania trawy odradzamy żwirek, który może być niebezpieczny. W dobrze zaprojektowanym ogrodzie szukamy również miejsca na huśtawkę, ławki oraz altanę ogrodową. Wydaje się, że bez tych ostatnich elementów, żaden ogród nie da nam tego, czego od niego oczekujemy.

domyzklimatem Author

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *