Budując dom staramy się zabezpieczyć na każdą ewentualność. Dom ma być trwały, solidny i bezpieczny. Podobnie jest ze wszystkim co nasz dom otacza. Ma ułatwiać mieszkanie i zwiększać komfort życia. Krokiem w tym kierunku poza budową ładnego ogrodu, jest również budowa przydomowych oczyszczalni ścieków.
Rozwiązania tradycyjne
Elementem nierozerwalnym z ogrodami zakładanymi w latach dziewięćdziesiątych były szamba. Kanalizacja w małych miejscowościach do dzisiaj jest wręcz niemożliwa, ze względu na zbyt wysokie koszty budowy. W miejscowościach nieco większych buduje się kanalizacje, która rozwiązuje problem szamb. Budowa szamba jest rozwiązaniem dosyć tanim, niestety koszty jego utrzymania i wywóz nieczystości jest już dużo bardziej kłopotliwy. Obecne przepisy nakazują budowę szamb za domem, co dodatkowo nastręcza pewne problemy i kłopoty.
Przydomowe oczyszczalnie ścieków – jakie są możliwości?
Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków jest bardzo dobrym rozwiązaniem, pozwalającym skutecznie rozwiązać problem ze ściekami. Początkowo może się wydawać dość drogim rozwiązaniem, lecz w perspektywie kilku lat pozwoli na zwrot kosztów, a następnie na permanentną oszczędność.
Jakie zalety mają przydomowe oczyszczalnie ścieków:
- Tania i wygodna w eksploatacji
- Pozwala na odzyskanie części wody, która może być użyta do podlewania ogrodu
- Bezpieczna dla otoczenia, gdyż nieczystości same się rozkładają. Nie stanową zatem zagrożenia dla domowników i zwierząt
Serwisowanie małej oczyszczalni ścieków nie nastręcza również dużych kłopotów i nie wiąże się z problemami. Dzieje się tak dlatego, że zdecydowana większość wykonawców oczyszczalni odpowiednio zabezpiecza swoje instalacje, co gwarantuje im długą i nieawaryjną pracę. Niektóre instalacje pozwalają również na połączenie oczyszczalni z systemem nawadniającym ogród.
Warto zatem już na etapie projektowania, czy już zakładania ogrodu zdecydować się na budowę przydomowej oczyszczalni ścieków, która totalnie rozwiąże problem szamba i jego utrzymania.