Dlaczego docieplenie domu jest tak ważne?

O tym jak ważne jest odpowiednie docieplenie domu przekonali się ci, którzy wiedzą jak duże koszty generuje jego ogrzewanie. W zależności od wybranego paliwa cena ogrzewania domu w skali roku waha się do 2-3 do nawet 4-5 tysięcy złotych. Konkretna kwota uzależniona jest również od metrażu całego domu.

Koszty…

W przypadku mieszkań w bloku nie czujemy tego tak wyraźnie, jak w przypadku domów jednorodzinnych, gdzie największe koszty związane z jego utrzymaniem generuje jego ogrzanie. W zależności od metrażu oraz wybranego paliwa cena może wynieść nawet więcej niż wspomniane 4-5 tysięcy złotych. Najdroższym paliwem jest olej opałowy, a najtańszy węgiel. Jak zatem zmniejszyć koszty ogrzewania domu? Cóż, dom grzać i tak trzeba, dlatego w praktyce wygląda to następująco:

Posiadamy piec węglowy, aby uzyskać temperaturę na piecu wynoszącą 50-60 stopni potrzebujemy około 3 kg drewna oraz 5 kg węgla. Dom nagrzeje się najprawdopodobniej w około 2-3 godziny. W tym czasie należy podłożyć kolejna porcję paliwa i zmniejszyć ciągi w celu uzyskania „dopalania się paliwa”. Jeśli dom jest dobrze docieplony, to wystarczy 2-3 razy w ciągu dnia dołożyć węgla w celu utrzymania temperatury, jeśli nie, to niestety musimy osiągnąć wyższą temperaturę i częściej dokładać w celu utrzymania temperatury. Dlatego docieplenie domu jest tak ważne.

Szczelne i dobrze zamontowane okna

Okna odgrywają ogromną rolę w utrzymaniu ciepła. Są niezbędne w każdym domu, jednak źle dobrane i źle zamontowane są przyczyną powstania mostków termicznych przez które ucieka sporo ciepła. Najważniejszą rolą okien jest dostarczanie światła do mieszkania, przy jednoczesnym nie przenoszeniu temperatur z zewnątrz. Obecnie produkowane okna posiadają odpowiednie profile oraz komory międzyszybowe, co bezpośrednio przekłada się na stopień izolacji cieplnej.

Docieplenie domu

Jednak najważniejszym elementem każdego domu jest jego właściwe docieplenie odpowiednimi materiałami – wełną skalną lub styropianem. Jeśli dom nie posiada docieplenia tylko goły tynk, wówczas koszty jego ogrzewania są wysokie, nie udaje się uzyskać wystarczającej temperatury, zaś brak docieplenia może przyczyniać się do zbierania wilgoci, a zatem powstania pleśni i grzybów. Dzieje się tak, gdyż to właśnie ściany (w przypadku domu murowanego) akumulują dużo ciepła. Jeśli te nie mogą być dogrzane do odpowiedniej temperatury, wówczas zamiast pomóc utrzymywać temperaturę, to te ją obniżają.

Wełna skalna
Wełna skalna (foto leroymerlin.pl)

Wśród firm zajmujących się wykonywaniem elewacji lub sprzedażą materiałów budowlanych wśród materiałów dociepleniowych przoduje styropian (najczęściej 20 cm) oraz wełna skalna. Pozwalają one na wykonanie szczelnej i trwałej elewacji, pozwalającej na uzyskanie odpowiednich parametrów przepuszczalności ciepła. W ten sposób nagrzany budynek znacznie lepiej utrzymuje ciepło. W ten sposób spadają koszty związane z ogrzewaniem domu.

Post Author: domzklimatem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *