Docieplenie domu – jak zrobić to dobrze

Koszty ogrzewania domu czy mieszkania utrzymują się mniej więcej na tym samym poziomie od wielu lat. Blisko dekadę temu nastąpił wielki boom związany ze zmniejszeniem kosztów ogrzewania domów. Zaczęto znacznie większą uwagę zwracać na jakość dociepleń. Być może wciąż za mało zdajemy sobie sprawę, że koszty ogrzewania domu były by dużo niższe, gdy ów dom był dobrze ocieplony.

Przede wszystkim dom powinien trzymać ciepło, a zatem posiadać własny wewnętrzny klimat, czyli być jak najmniej wrażliwy na temperatury panujące na zewnątrz. Dobrze wykonana izolacja termiczna (skrótowo nazywamy ją ociepleniem domu, jednak w okresie letnich upałów chroni wnętrze naszego domu przed zbytnim nagrzewaniem się) ochroni nasz dom przed mrozami, a także upałami. Jeszcze 10 lat temu stosowało się w zależności od materiału budowlanego izolację ze styropianu, zaś w przypadku budynków wykonanych z drewna (szkieletowe bądź z bali) wełny mineralnej, najczęściej skalnej (jest twarda, nie odkształca się, a do tego jest znakomitym izolatorem akustycznym).

Materiały izolacyjne

Najczęściej użycie konkretnego materiału izolacyjnego wynika z środowiska i miejsca. Większość hydroizolacji działa szkodliwie na styropian, ale istnieją takie, które pozwalają na swobodne użycie styropianu zarówno na dachu, jak i na fundamentach. Warto także wspomnieć, że istnieją okoliczność, które sprzyjać będą powstawaniu ubytków izolacji – mowa w tym miejscu o szkodnikach, np. myszach, dla których styropian jest doskonałą pożywką. W przypadku wełny mineralnej lub skalnej nie będzie to mieć miejsca. Ponadto styropian jest materiałem bardzo łatwo palnym.

Wełna mineralna z kolei posiada właściwość, której nie posiada styropian – jest anty akustyczna. Wręcz zalecana w przypadku ścianek działowych domach szkieletowych lub z drewna. Ponadto powoduje, że ściana oddycha, czego również nie robi styropian. Dlatego też zalecana jest w przypadku elewacji na domach z drewna. Nie jest w ogóle palna, można spróbować ją zapalić, o ile styropian zniknie w oczach, tak z wełną wcale nie pójdzie tak łatwo.

Odpowiednie wykonanie docieplenia to przede wszystkim dobranie odpowiedniego materiału i o odpowiedniej grubości. Należy zatem zwrócić uwagę na właściwości każdego rozwiązania i wybrać najlepsze do warunków w naszym domu. 10 cm styropianu lub 20 cm styropianu da ogromną różnicę, którą docenimy, szczególe w przypadku największych mrozów.

Post Author: domzklimatem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *