Bardzo często decydując się na budowę domu szukamy oszczędności. W życiu są dwie rzeczy, te na których można i te, na których nie powinno się oszczędzać. Zdecydowanie nie powinniśmy oszczędzać na swoim zdrowiu oraz na swoim domu.
Jakie błędy najczęściej popełnia się na budowie domu?
Po pierwsze nie powinniśmy ufać nikomu, ale tylko sobie. Nawet jeśli czegoś nie wiemy, to nie powinniśmy pokładać swojej wiary w fachowcach, bo ci często lubią chować swoje błędy. Należy pytać o wszystko, nawet o oczywiste sprawy. W ten sposób unikniemy niedomówień, nieporozumień i nad wszystkim trzymać będziemy swoją pieczę. To jest jeden błąd, gdy myślimy, że dom wybuduje się sam.
Kolejnym błędem jest wybieranie materiałów tańszych, czy nawet jakiś zamienników, bądź nie stosowanie się do tego co powinno się zrobić. Każdy błąd na etapie budowy domu będzie skutkował poważnymi konsekwencjami w przyszłości, co gorsza część z nich nie da się już zlikwidować, a nawet jeśli to są bardzo kosztowne. Nie ma co łudzić się, że jeśli chcemy żyć dobrze, wygodnie i komfortowo to musimy za to zapłacić.
Co z tym dachem, jaki powinien być?
Mówi się, że dobry dach, to solidny dach. Zatem gdzie tu miejsce na oszczędność? Postawmy na solidną i dobrze wykonaną więźbę dachową, a do niej dobierzmy odpowiednie pokrycie. Na rynku są dwa najpopularniejsze pokrycia dachowe – bachodachówka oraz dachówka. Dachówka jest rozwiązaniem droższym oraz wymagającym mocniejszej więźby, z racji ciężaru. Jest jednak bardziej trwała od balchodachówki.
Blachodachówka wcale nie wypada wiele gorzej, ponieważ jest to najpopularniejszy materiał na dach, a do tego coraz częściej stosuje się w niej powłokę poliestrową co dodatkowo wydłuża żywotność pokrycia i jego odporność na warunki atmosferyczne.
Dla zamożniejszych osób można zaproponować dachy na rąbek, a więc z powłoką tytan-cynkową. Żywotność tego pokrycia sięga ponad 100 lat!
Skutki złego dachu
Zły dach niesie za sobą nieciekawe skutki. Nie jest tu mowa tylko o złym wykonaniu, ale i złej jakości materiału. Po prostu niesie to za sobą znacznie szybszy remont, a także większe ryzyko zerwania pokrycia w wyniku warunków atmosferycznych. Również opady gradu, przy słabej jakości materiału mogą go łatwo uszkodzić.