Styropian – najpopularniejsza forma docieplenia

Wynalezienie styropianu i zastosowanie jego w budownictwie miało przełomowe znaczenie dla zwiększenia energooszczędności budynków. Początkowo stosowany był zamiennie z watą mineralną, lecz upowszechnienie elewacji zewnętrznej, wykorzystujące styropian spowodowało, że jest najczęściej wybieranym produktem izolacji termicznej.

Styropian – produkcja

Styropian produkuje się poprzez wstępne spienienie spienionych granulek polistyrenu, zawierających porofor (za wikipedia). Granulki podgrzewa się parą wodą przez co łączą się ze sobą tworząc zwartą powłokę. Wielkość granulek zależy od gęstości materiału. Obecnie produkuje się styropian o różnej grubości – od 5 do 20 centymetrów. Posiada on również wiele zastosowań, jednak z racji podatności na ogień oraz różne substancje chemiczne, posiada pewne ograniczenia. Pomimo to producenci oferują konkretne warianty produktu, przeznaczone do różnych zastosowań.

Styropian w Lublinie sprzedaje firma Inwestor. Więcej o ofercie i produktach przeczytasz na stronie internetowej firmy: http://inwestor.lublin.pl/Artykul/izolacje-termiczne

Styropian – gdzie może być zastosowany?

Niektórzy producenci oferują kilka rodzajów produktów, przeznaczonych do dociepleń konkretnych elementów budowy, w ten sposób można rozróżnić styropian przeznaczony do dociepleń:

  • do podłóg
  • do fundamentów
  • do elewacji
  • do docieplenia dachu
  • do loggi, tarasów czy balkonów

Konkretne zastosowanie produktu zależy od jego indywidualnych parametrów. Obecnie styropian najczęściej stosuje się przy docieplaniu fasad budynków oraz przy fundamentach. Bardzo dobrze sprawdza się w przypadku ogrzewania podłogowego, gdyż posiada wysoką odporność na nacisk mechaniczny, nie odkształca się i jest sztywny. Można go również łatwo formować i nadawać mu odpowiednie kształty przy pomocy noża lub specjalnej wycinarki.

styropian
Zdjęcie: pixabay.com

Styropian przeznaczony do docieplania dachów dostępny jest również w formie klinów, czyli dużych brył. Wymiary dostępne w zależności od indywidualnych zamówień.

Niestety styropian w porównaniu do wełny mineralnej jest materiałem bardzo łatwo palnym. Nie radzi sobie również z większością klei do pap oraz rozpuszczalników. Również do jego klejenia dołączone i zalecane są specjalistyczne kleje. Jednak mimo tego, dzięki bardzo dobrym parametrom termicznym oraz cenie, jest najczęściej wybieraną izolacją termiczną.

domyzklimatem Author

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *