Aby mieć piękny ogród konieczne jest włożenie w tę czynność wiele pracy. O tym jak będzie wyglądać dowiadujemy się już na etapie projektowania ogrodu, gdzie określa się rozmiar trawnika, całości architektury oraz rozmieszczenia rabatek. Piękny ogród składa się w ponad połowie z trawnika. Jak go założyć i sprawić, aby zawsze dobrze wyglądał?
Zakładanie trawników – jak to zrobić?
Artykuł ten powstaje w zamyśle jako wskazówki, aby zrobić to samodzielnie. Jeśli w zamyśle mamy wynająć firmę, która założy nam trawnik, to pozwoli to nam zrozumieć i dowiedzieć się jak wyglądają prace. Pierwszym etapem założenia trawnika jest przygotowanie gruntu. Albo przekopujemy go na głębokość 20-30 centymetrów lub używamy w tym celu glebogryzarki, która zdziera i rozdrabnia wierzchnią warstwę darni. Następnie usuwamy większe elementy, które pozostały na tym etapie, czyli kamienie, korzenie i inne duże przedmioty. Następnie możemy nawozić glebę w tym celu należy dobrać odpowiedni nawóz (w zależności od pH gleby).
Jeśli zdecydowaliśmy się na użycie nawozu musimy odczekać około 2-3 tygodni, aż ten zostanie rozłożony. Następnie możemy użyć mieszanki traw do zasiewu lub ułożenia trawnika z rolki. Trawę należy rozsiać równomiernie, można to zrobić ręcznie lub przy pomocy siewnika. W przypadku trawnika z rolki – miejsca połączeń rolek należy delikatnie przysypać ziemią. Nasz trawnik w ciągu kilku tygodni powinien być gotowy. Najlepszą porą na zakładanie trawników jest okres wiosenno-letni.
Pielęgnacja trawnika
Zabiegi pielęgnacyjne można podzielić w zależności od pory roku. Na wiosnę należy usunąć liście oraz po nakłuwać darń, w celu dotlenienia. Pozwoli to na lepsze ukorzenienie trawy, poprawi jej wzrost i podniesie odporność na wysuszenie i uszkodzenia. W okresie wiosennym można też zastosować nawóz. Gdy rozpocznie się lato jedyną czynnością jaka nam pozostaje to systematyczne podlewanie trawnika. Należy przy tym wykonywać to równomiernie i systematycznie. Przelewanie i podlewanie zbyt rzadkie osłabia trawnik i naraża na powstanie grzybów.
Niezwykle ważne jest również systematyczne przycinanie trawy (z reguły co tydzień lub więcej). Nie należy przycinać zbyt blisko ziemi, gdyż osłabia i odsłania się w ten sposób źdźbła, które mogą wysychać i gorzej odrastać.
Jesteśmy przekonani, że wyżej wspomniane czynności i zachowanie wszelkich detali pozwoli cieszyć się państwu wspaniałym trawnikiem przez całe lato!