Prace w ogrodzie, które można wykonać zimą

Wbrew pozorom także zimą można wykonać niezbędne prace ogrodnicze. Zarówno gdy temperatury są ujemne, a także wtedy, gdy są na plusie. Chcesz zadbać o swój ogród, podpowiadamy co możesz zrobić dla swojego ogrodu.

Gdy ujemne temperatury i spadnie śnieg

Gdy spadnie śnieg i trzyma solidny mróz to najlepiej odgarnąć go jak najwięcej pod drzewa, krzewy oraz miejsca gdzie zimuję byliny. Warstwa śniegu stworzy swoistą izolację, która będzie ochraniać korzenie roślin przez zbytnim zmrożeniem. A jeśli nie ma śniegu, a na zewnątrz panują solidne mrozy? Jeśli posiadamy zebrane liście, to te również można rozsypać w miejscach zimowania bylin. O ile krzewy i drzewa są odporniejsze na niskie temperatury, tak byliny mogą nie przetrwać fali siarczystych mrozów.

W przypadku drzewek owocowych warto pomyśleć o pobieleniu ich kory. Zabieg ten ma na celu przeciwdziałaniu pękaniu kory pod wpływem niskich temperatur. Drzewka można pomalować pod koniec grudnia lub na początku stycznia.

Gdy zrobi się cieplej

Gdy jednak zima zamiast zimy bardziej przypomina jesień spectrum prac jest o wiele szersze. Jeśli nie zdążyliśmy posprzątać ogrodu jesienią możemy to zrobić nawet w środku najchłodniejszej i najbardziej ponurej pory roku (dni trwają niespełna 8 godzin). Warto zająć się resztkami opadłych liści i te, jeśli posiadamy grządki z bylinami to tam je rozrzucić, nigdy nie wiadomo gdy ponownie pojawią się ujemne temperatury.

Ciepło zimowe powszechnie wykorzystywane jest przez profesjonalne firmy ogrodnicze. Jeśli jakaś firma proponuje nam wykonanie prac ziemnych o tej porze roku, to nie powinniśmy mieć żadnych obaw, gdyż na pewno nie będą nasadzać żadnych nowych roślin, a prace pozwolą przyspieszyć założenie i nasadzenie całego ogrodu. Firmy ogrodnicze głównie koncentrują się wokół prac związanych z zakładaniem trawnika, przy pomocy glebogryzarki zdzierają zewnętrzną warstwę (darń), oczyszczają ją z zbędnych przedmiotów (kamieni, korzeni oraz śmieci). W ten sposób spora część prac wykonana jest już zimą, a zatem, gdy tylko rozpocznie się wiosna (tj. najwcześniej trawę sadzi się w kwietniu) to od razu można przejść do zasiewu trawnika lub układania go z rolki. W ten sposób pięknym ogrodem będziemy mogli cieszyć się już w czerwcu.

domyzklimatem Author

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *