Nie każdy ogród spełnia swoją funkcję, a na pewno nie jest to ogród przed domem babci. Jeśli przyglądaliśmy się temu, to na pewno zauważyliśmy pewną prawidłowość – rośliny posadzone bez składu i ładu, do tego warzywka, może drzewa owocowe, a do tego krzewy małe, średnie i duże. Wszystko tworzy chaos i bałagan, i nawet nie wygląda dobrze. Jakie ogrody powinny być?
Anty przykłady ogrodów
Wspomniana we wstępie kompozycja jest jak kobiece podkolanówki, niezależnie od wieku kobiety, te po prostu wyglądają źle. Podobnie jest z ogrodem tego typu. Obecnie są osoby, które nie nazwą tego ogrodem, gdyż jest to bardziej teren zielony przed domem niż ogród. Ogród w swoim zamyśle ma dać możliwość spędzenia w nim czasu, wypoczynku, relaksu i przyjęcia gości. Jeśli żaden z tych elementów nie jest spełniony, to znak że mamy do czynienia z częścią wizytacyjną, tylko jaką? Coś co było przygotowywane przez „lata”, ale bez składu i ładu, aż się prosi aby to uporządkować, czyli nie spełnia nawet tej roli.
Ogrody, takie jakie być powinny
W każdym większym mieście wojewódzkim, gdzie jest większe zagęszczenie zamożnych mieszkańców można spotkać przemyślane kompozycje ogrodnicze. Zauważyliśmy, że ogrody w Lublinie bardzo często projektowane są przez profesjonalne i doświadczone firmy, które potrafią wycisnąć maksimum możliwości. Ogród dzieli się wówczas na dwie części – reprezentacyjna przed domem oraz funkcjonalną za domem. Należy przy tym dobrze przemyśleć przestrzeń funkcjonalną, ponieważ dzięki temu nie będziemy przeklinać tego, że posiadamy ogród i że trzeba koło niego chodzić, ale cieszyć się z faktu, że możemy w nim spędzać czas. Dobrze przemyślany ogród nie będzie pochłaniać dużych środków finansowych, ani czasowych.
Część reprezentacyjna
W części reprezentacyjnej warto postawić na skalniaki z różnymi kompozycjami kwiatowymi – przebiśniegami, tulipanami,różami, margerytkami czy goździkami. Dobrze przemyślane kompozycje sprawią, że nasz ogród w Lublinie będzie wyróżniał się na tle innych, a do tego będzie mienił się kolorami o każdej porze roku. Błędem jest unikanie kwiatów w ogrodzie, kosztem kolorowych krzewów – te po paru miesiącach zakurzenia już nie będą tak atrakcyjne – poza tym kwiaty to kwiaty.
Stawiamy też na architekturę ogrodową – ścieżki z korka, czy okrąglaków na pewno będą mile widziane. Alejki można również wysypać żwirkiem czy ułożyć kostką. Z racji konieczności przycinania trawy odradzamy żwirek, który może być niebezpieczny. W dobrze zaprojektowanym ogrodzie szukamy również miejsca na huśtawkę, ławki oraz altanę ogrodową. Wydaje się, że bez tych ostatnich elementów, żaden ogród nie da nam tego, czego od niego oczekujemy.